Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Rogowacenie okołomieszkowe skóry - jak zwalczyć?

Zobacz artykuły na temat:pielęgnacja ciałaskóraporadycera z problemami
"Gęsia skórka" lub "tarka na skórze" to potoczne określenia na rogowacenie okołomieszkowe skóry. Jak pozbyć się problemu suchej i szorstkiej skóry? Jakie są przyczyny? Czy na nieprawidłowe rogowacenie naskórka są skuteczne metody?

rogowacenie okołomieszkowe

fot. Fotolia

Rogowacenie okołomieszkowe skóry (tzw. keratosis pilaris) jest łagodną, choć uciążliwą jednostką chorobową, której przyczyną jest nieprawidłowe rogowacenie naskórka. Powstające czopki rogowe, przypominające wyglądem „gęsią skórkę”, w największym nasileniu pojawiają się na udach i ramionach, choć osoby dotknięte tą dolegliwością mogą odczuć zmiany także na twarzy, policzkach, w okolicach brwi, przedramionach czy nawet pośladkach. Objawem jest nieestetycznie wyglądająca, zaczerwieniona skóra, dla wielu stająca się wstydliwym problemem, który nie zawsze da się ukryć np. pod ubraniem - zresztą, jak tłumaczy lekarz dermatolog Marek Lewandowski, konsultant medyczny firmy farmaceutycznej Lefrosch - nie to stanowi receptę na to zaburzenie.

Zobacz też: Zainwestuj w urodę - idź do gabinetu kosmetycznego

Skąd się bierze okołomieszkowe rogowacenie skóry?

Najczęściej rogowacenie związane jest z nadmiernym wysuszeniem skóry, co w gruncie rzeczy stanowi naturalny proces dokonujący się w organizmie. Problem pojawia się, gdy obumarłe komórki nie ulegają złuszczeniu, lecz zalegają na skórze. Mimo że oprócz estetyki, zmiany chorobowe na ogół nie powodują żadnych dolegliwości, czasem jednak mogą być przyczyną uporczywego świądu i pieczenia. Wtedy najprawdopodobniej mamy do czynienia z rogowaceniem mieszkowym, którego nie warto ignorować.

- Keratosis pilaris traktuje się jako jednostkę chorobową, mimo że nie powoduje zagrożenia dla zdrowia i może ustąpić samoczynnie. W przypadku, gdy zauważamy nasilone objawy lub pragniemy szybko pozbyć się tego problemu, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty kosmetyczne lub zasięgnąć porady dermatologa – radzi dr Marek Lewandowski.

Rogowacenie okołomieszkowe najczęściej przekazywane jest genetycznie i wiąże się z nieprawidłowym wchłanianiem witaminy A do organizmu. Niemniej rogowacenie może być również nabyte, co spowodowane jest w głównej mierze suchością powietrza.

Witamina A, C i dobry krem

Na pewno w walce z rogowaceniem skuteczne okaże się uzupełnienie niedoborów witaminy A i C. Warto wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, jak marchewka, szpinak, kalafior, śliwki, brzoskwinie czy truskawki i cytryna. Znaczną poprawę stanu skóry można także uzyskać dzięki stosowaniu peelingów czy masaży szorstką rękawicą, jednak w momencie, gdy w sposób mechaniczny uszkodzimy zmiany skórne (np. wyskubując czopki rogowe) możemy doprowadzić do nasilenia dolegliwości i pojawienia się blizn.

Uwaga! Wymienionych powyżej zabiegów nie stosujemy, gdy zmiany znajdują się w stanie zapalnym!

Skuteczniejszym sposobem staje się zatem stosowanie kosmetyków przeznaczonych specjalnie na tę dolegliwość, których głównym atutem jest działanie nawilżające i przeciwzapalne.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 8
dodano: 14:59 2016-01-30 przez: ~gość (176.122.*.*)
Mam to i bardzo mnie to denerwuje, najbardziej w zimie:(:/. Jedyne czym się ratuje to kosmetyki z ziaja.
dodano: 18:40 2015-02-19 przez: ~Mallwina (46.246.*.*)
Na pewno w walce z rogowaceniem skuteczne okaże się uzupełnienie niedoborów witaminy A i C. Warto wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, jak marchewka, szpinak, kalafior, śliwki, brzoskwinie czy truskawki i cytryna. Ale odpowiednia suplementacja kapsułkami z nutreca com tez jest wskazana.
dodano: 13:17 2014-07-22 przez: ~Paulina (178.217.*.*)
Skorzystałam z Twojej rady i użyłam leku artederm. Mam jednka jedno pytanie.. Przez ile czasu go stosowałaś?
Zamów darmowy newsletter