Diastema. Czy i jak leczyć przerwę między zębami (opinia lekarza)

diastema między zębami fot. Fotolia
Diastema to przerwa między górnymi jedynkami. Przez niektórych pożądana, przez innych znienawidzona. Bez względu na upodobania estetyczne, diastema może wymagać leczenia likwidującego szparę między zębami. Stosuje się w tym celu głównie licówki (również takie, które nie wymagają szlifowania zębów) oraz aparaty ortodontyczne: miękką szynę, aparaty tradycyjne, kosmetyczne, lingwalne lub samoligaturujące.
Aneta Żuchowska / 11.05.2020 15:36
diastema między zębami fot. Fotolia

Diastema, zwana szparą lub przerwą między zębami, konkretnie jedynkami, jest kojarzona z takimi gwiazdami jak Brigitte Bardot i Jane Birkin, Lara Stone, Georgia Jagger, Anna Paquin czy Vanessa Paradis. Moda na diastemę jest tak duża, że dentyści nieraz proszeni są o stworzenie charakterystycznej przerwy między zębami, poprzez zeszlifowanie o kilka milimetrów górnych jedynek. Diastema może być jednak problemem nie tylko estetycznym, ale i zdrowotnym, dlatego w niektórych przypadkach wymaga leczenia.

Spis treści:

  1. Diastema - co to jest?
  2. Przyczyny powstawania diastemy
  3. Czy diastemę trzeba leczyć?
  4. Jak zlikwidować diastemę?

Diastema - co to jest?

Diastema to przerwa między górnymi jedynkami. Jest zaburzeniem położenia zębów. Może skutkować problemami z wymową, wadami zgryzu oraz chorobami przyzębia. W wymienionych przypadkach wymaga leczenia.

Jeśli szpara między jedynkami jest większa niż 2 mm, diastemę uznaje się za wadę zgryzu.

Przyczyny powstawania diastemy

Diastema może mieć różne źródła powstania, np. związane z wędzidełkiem górnej wargi, nadmiarem zębów, albo występować naturalnie u dzieci w trakcie wzrostu zębów. 

Diastema może być skutkiem niedopasowania rozmiaru zębów do rozmiaru szczęki. Często pojawia się u osób z za małymi zębami. To oprócz przerwy może powodować także rozwój choroby okluzyjnej, czyli niewłaściwego ułożenia się styku zębów górnych i dolnych. Konsekwencją tego schorzenia są bóle mięśni szczęki, szyi oraz głowy
- mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach.

Przyczyną diastemy może być także przerost wędzidełka górnej wargi. Jest to fragment tkanki, który znajduje się pomiędzy górną wargą a dziąsłem. Jej nadmiar powoduje rozstąpienie się jedynek i wdarcie się tkanki pomiędzy zęby. To samo może dotyczyć sytuacji, kiedy przerośnięte jest wędzidełko dolnej wargi. To z kolei wpływa na powstawanie diastem między zębami dolnego łuku.

Przyczyną diastem może być także niewłaściwy kształt kości szczęki lub jej niewłaściwe nachylenie. Diastemę możemy także sami „wytworzyć” np. poprzez częste zagryzanie dolnej wargi lub poprzez notoryczne wpychanie języka pomiędzy zęby. Ten ostatni nawyk może przyczynić się także do ich wysunięcia. Przyczyną powstawania diastem są także ubytki.

Czy diastemę trzeba leczyć?

Jeżeli diastema wpływa niekorzystnie na nasze funkcjonowanie, powoduje problemy ze zdrowiem, wymaga leczenia.

Większość diastem jest niegroźna. Warto jednak to sprawdzić. Z czasem to, co wydaje się nam dziś seksowne, może się bowiem przyczynić m.in. do rozwoju schorzeń jamy ustnej. Pamiętajmy, że zęby, które nie mają solidnego podparcia w sąsiadach, z czasem stają się mniej stabilne, wzrasta więc  m.in. ryzyko ich rozchwiania
- przestrzega dr Fąferko.

Jak zlikwidować diastemę? Aparat, licówki na przerwę między zębami

Dentyści dysponują dziś kilkoma rozwiązaniami, dzięki którym możemy pozbyć się diastemy.

Najprostszy sposób to licówki. Zabieg polega na naklejeniu na powierzchnię zębów porcelanowych łusek, które poszerzają i przedłużają zęby. Dziś w gabinetach znajdziemy zarówno tradycyjne licówki wymagające szlifowania, jak również tzw. licówki SoftVeneers, których założenie nie wymaga naruszania struktury zębów. Mocuje się podobnie jak sztuczne paznokcie. Tańszą alternatywą jest odbudowa kompozytowa, czyli nałożenie na zęby materiału światłoutwardzalnego, który zwiększa objętość zęba i wypełnia luki
- wyjaśnia dr Fąferko.

W usunięciu diastemy pomocne jest także leczenie ortodontyczne, czyli założenie aparatu ortodontycznego. Gabinety dysponują dziś kilkoma rozwiązaniami w tym zakresie.

W usunięciu diastemy pomocne jest także leczenie ortodontyczne, czyli założenie aparatu ortodontycznego. Gabinety dysponują dziś kilkoma rozwiązaniami w tym zakresie.

Do zamknięcia diastem często wystarczająca jest specjalna miękka szyna np. Invisalign, którą nosimy przez około 20 godzin dziennie. Leczenie nią nie wymaga zakładania tradycyjnego aparatu z ligaturami. Aparat ten z racji tego, że wykonany jest z przeźroczystego materiału, jest niewidoczny gołym okiem
- mówi specjalista.

Alternatywą są także tradycyjne aparaty stałe, aparaty kosmetyczne lub aparaty samoligaturujące np. Damona. Nieco bardziej kosztowne są aparaty lingwalne np. Incognito. Taki aparat zakłada się od strony językowej, jest więc całkowicie niewidoczny. Jego działanie jest jednak porównywalne z tradycyjnymi aparatami.

Leczenie ortodontyczne koryguje zarówno estetykę zgryzu, jak i usuwa przyczynę powstawania diastem, przesuwając i domykając przestrzenie między nimi. Jest to więc nie tylko rozwiązanie czysto estetyczne, ale także rozwiązanie terapeutyczne, chroniące przed rozwojem schorzeń zgryzu poważniejszych niż sama diastema  
- mówi dentysta.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 15.04.2015

Więcej artykułów dotyczących zębów:
Wybielanie zębów - cena wybielania zębów u dentysty [PORADY I VIDEO]
APARAT ORTODONTYCZNY = cena, efekt przed i po, rodzaje
Zęby mleczne, czyli czym są mleczaki?
Paradontoza – gdy wypadają zęby
Kiedy zęby mogą zacząć wypadać?
Prawidłowe mycie zębów - jak prawidłowo myć zęby
Po co zakładać aparat ortodontyczny na proste zęby?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA