Zalogowany jako: .   Wyloguj się
  Strona 2 z 2

Jak pozbyć się przykrego zapachu z ust?

Zobacz artykuły na temat:higienazęby
Przykry zapach z ust powoduje duży dyskomfort. Zamiast zakrywać usta podczas rozmowy, sprawdź, jakie są przyczyny halitozy i pozbądź się jej.

Ślina pomaga zwalczyć przykry zapach z ust

Wiele osób narzeka na nieprzyjemny zapach z jamy ustnej po przebudzeniu. Jego powodem jest zmniejszone w nocy wydzielanie śliny, naturalnego wroga bakterii wywołujących halitozę. Jeśli po umyciu zębów przykra dolegliwość znika, nie ma powodów do obaw. Ale może być też tak, że przykry zapach utrzymuje się, bo w jamie ustnej brakuje śliny. Tzw. suchość w ustach (pojawiająca się także w sytuacjach stresowych) przyspiesza rozwój bakterii, które wydzielają związki siarki. Recepta? Przy niedoborach śliny należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów oraz udać się do dentysty, by ocenił stan błony śluzowej jamy ustnej i gardła.  Objawowo stosuje się płukanki oraz gumę do żucia z ksylitolem, która zwiększa wydzielanie śliny i odkwasza środowisko jamy ustnej.

Ważna dieta

Język perfekcyjnie zadbany, śliny pod dostatkiem, a mimo to problem nie ustępuje? Pora zajrzeć do talerza, ponieważ dieta zakwaszająca organizm także wywołuje halitozę. Utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej to warunek zdrowia jamy ustnej. Organizm zakwaszają m.in. słodkie napoje gazowane, potrawy mączne, mięso. By zmienić pH w jamie ustnej, ogranicz ich spożywanie i wprowadź w zamian więcej warzyw, owoców i kasz. A cukier? Z sacharozy przejdź na odkwaszający organizm cukier brzozowy.

Inne powody przykrego zapachu z ust

- Halitoza może być również objawem nasilonego refluksu lub przepukliny żołądka, ale takie przypadki są w zdecydowanej mniejszości – mówi ekspert. Jeśli więc dbanie o higienę języka i stosowanie płukanek, a także zmiana diety nie pomagają, idziemy do gastrologa lub laryngologa, który oceni także stan krtani i zdiagnozuje dodatkowo… migdały. To one mogą być siedliskiem bakterii, które rozwijają się w czopach ropnych w tzw. kryptach, czyli bliznach pochorobowych na migdałach. I właśnie one dają także efekt brzydkiego zapachu z ust. Należy jednak pamiętać, że dzieje się tak w bardzo niewielu przypadkach.

Zobacz także: Usuń kamień nazębny!


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 1
dodano: 07:39 2014-01-14 przez: ~kserus (212.96.*.*)
Są pasty na takie problemy np. ajona. Czasami po kilku dniach zmiana jest duża, ale bywają też przypadki kiedy chodzi o kwasy żołądkowe - jeśli zatem pasta nie wywoła zmian, to radzę udać się do lekarza.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter
Ella Selena

Ella Selena

Wróżka
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM